CELLULAR Apple Watch – Co to i czy warto kupić?

Apple Watch to prawdopodobnie najpopularniejsze urządzenie ze wszystkich dostępnych opasek sportowych na rynku. Do wyboru mamy różne rozmiary ekranu, kolory lub wykończenia materiałowe. Ważnym pytaniem jest jednak czy Twój zegarek potrzebuje danych komórkowych oprócz wbudowanego w zegarek GPS? Jaka jest więc różnica między Apple Watch’ami Cellular i GPS, i który z nich jest dla Ciebie odpowiedni?  

Apple Watch Cellular

Na początku muszę zaznaczyć, że aby móc korzystać z Apple Watch i go skonfigurować musimy posiadać iPhone (jeśli nie wiesz, którego iPhone w 2023 roku, sprawdź tutaj). Dzięki połączeniu z telefonem będziemy otrzymywać powiadomienia z aplikacji, e-maile, odbierać połączenia jak i wysyłać SMS’y. Aby korzystać z tych funkcji, w pobliżu musi być iPhone. Bez podłączonego telefonu, oczywiście będziemy mogli korzystać z części funkcji Apple Watch, takich jak np. trening, zegar, zdrowie, kompas, ale większość aplikacji potrzebuje stałego połączenia z iPhonem, co za tym idzie połączenia z internetem. Istnieje również przypadek, kiedy telefon nie znajduje się w pobliżu zegarka, ale jest podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co zegarek, wówczas mamy pełną funkcjonalność zegarka tak jak w przypadku połączenia z telefonem. Inaczej sprawa ma się z Apple Watch Cellular, który do funkcjonowania nie potrzebuje ani telefonu, ani sieci Wi-Fi. Oferuje znacznie więcej opcji łączności niż wersja zegarka z samym GPS. Wykorzystuje on kartę eSIM, z pomocą danych komórkowych dostarczanych przez operatora, może wykonywać zadania i połączenia telefoniczne bez konieczności posiadania przy sobie iPhone’a.  

Nie musisz trzymać przy sobie iPhone'a

Ponieważ Apple Watch został zaprojektowany tak, by trzymać użytkowników z dala od ich iPhone’ów, posiadanie planu komórkowego w zegarku ma ogromny sens. Z modelem Cellular nie musisz nosić przy sobie iPhone’a, aby mieć dostęp do dzwonienia, pisania SMS-ów, muzyki i innych. Dla osób, które dużo biegają lub spacerują, posiadanie takiego zegarka sprawi, że ich ręka w końcu odpocznie od trzymania telefonu podczas biegu, a niektórzy uwolnią się od pasków, saszetek, pokrowców, w których do tej pory przechowywali telefon podczas treningu. Dodatkowo z zegarkiem możemy sparować słuchawki bezprzewodowe i bez przeszkód słuchać muzyki, czy podcastów online, kiedy jesteśmy z dala od telefonu.

Koszty związane z Apple Watch Cellular

Apple Watch serii 8 w wersji z Cellular’em, kosztuje 600 zł więcej niż jego podstawowa wersja z GPS. W przypadku Apple Watch SE wersja Cellular jest droższa o 300 zł. Po kupieniu zegarka, aby korzystać z jego pełnej funkcjonalności, musimy dokupić kartę eSIM. Obecnie karty kompatybilne z Apple Watch obsługują wyłącznie dwaj operatorzy: Orange i T-mobile. Co ważne telefon musi być podłączony do sieci komórkowej tego samego operatora co Twój iPhone. Jeżeli chcielibyście kupić Apple Watch’a za granicą, sprawdźcie koniecznie, czy będzie on obsługiwał pasma LTE w kraju, w którym domyślnie będziecie z niego korzystać. Informacje te możecie znaleźć tutaj: Lista pasm LTE.  

Bateria w wersji Cellular i jej ładowanie

Czy Apple Watch Cellular ma krótszy czas pracy na baterii niż model z GPS? Oczywiście, że tak. Na szczęście czas pracy baterii można poprawić, wyłączając niektóre funkcje, a także włączając tryb niskiego zużycia energii. Nie po to jednak kupuje się wersję Cellular, aby ograniczać jego funkcjonalność. W celu zmniejszenia poboru baterii, domyślnie dane sieci komórkowej automatycznie się wyłączają w momencie kiedy nasz Apple Watch ponownie połączy się z Wi-Fi lub z telefonem. W moim przypadku doładowuję Apple Watch przy każdej sposobności, kiedy nie muszę go mieć na nadgarstku np. podczas porannej toalety lub kiedy montuję film. Tym sposobem praktycznie zawsze, mam go na ręku i nie przejmuje się, że zaraz mi się rozładuje. 

Cellular vs GPS. Czyli który kupić i czy warto dopłacać?

Modele Cellular są fantastyczne, jeśli dużo przebywasz poza domem i nie chcesz mieć iPhone’a w kieszeni. Na przykład, są one świetne dla biegaczy, którzy chcą pozostać w kontakcie ze światem bez obciążenia ramienia lub instalowaniu specjalnych pasków trzymających telefon. Są one również dobrym wyborem dla wymagających użytkowników, którzy podczas zakupu chcą kupić obudowę premium np. ze stali nierdzewnej. Jest to również jedyny wybór, kiedy chcemy kupić Apple Watch Ultra, o którym opowiedziałem na moim filmie. Jeśli jednak uważasz, że zawsze masz przy sobie iPhone’a, to dopłata do wersji z Cellular’em może wydawać się zbędna. Podejmując decyzję, weź pod uwagę swoje obecne wykorzystanie iPhone’a, aby zobaczyć, czy zakup Cellular Apple Watch ma swoje uzasadnienie. 

Przygotowałem również specjalny diagram, który pomoże wam w wyborze i zakupie odpowiedniego dla was Apple Watch’a.

Apple Watch - jakiego wybrać

Zapraszam do obejrzenia mojego filmu, w którym przedstawiłem wyjątek kiedy możemy korzystać z Apple Watch, ale nie musimy posiadać w ogóle iPhone. 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn